standard post

KONESKOOP’ta tarım konuşuldu
KONESKOOP

KONESKOOP’ta tarım konuşuldu


KONESKOOP, tarım sektörünün temsilcilerini bir araya getirdi.

Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin (KONESKOOP), düzenlediği “esnaf buluşması” tarım sektörünün temsilcilerini bir araya getirdi. Toplantıya AK Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar, Konyaaltı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Canan Otruş, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Ziraat Yüksek Mühendisi Sezai Yiğitbaşı ve Ziraat Mühendisi Alp Pazır katıldı.

YÜZDE 50 HİBELİ DESTEK

Konyaaltı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görev yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Sezai Yiğitbaşı, toplantıya katılanlara tarımsal desteklemelerle ilgili bilgi verdi. Tarım Bakanlığı’nın küçük aile işletmelerine yönelik yüzde 50 hibeli alet ve makine desteklemesi başlattığını belirten Yiğitbaşı, desteklerden kırsal bölge olarak geçen mahallelerde üretim yapan çiftçilerin yararlanabileceğini bildirdi. Üreticilere yönelik yıl içinde birçok destek bulunduğunu kaydeden Yiğibaşı, “Bakanlığımız, mazot, gübre, fidan, zararlılarla mücadele destekleri gibi birçok destek sunuyor. Desteklerden yararlanabilmek için çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmak yetiyor” dedi.

“İNSANLAR TARIMDAN SOĞUYOR”

Toplantıda çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları dile getiren Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “İnsanlar maalesef tarımdan soğuyor. ‘Biz ezildik çocuklarımız ezilmesin’ diyen aileler çocuklarının tarımla uğraşmasını istemiyor. Çocuklarımıza balık tutmayı değil yemeyi öğretiyoruz. Tarım her yönüyle yeniden ele alınmalı. Tarım liseleri biran önce kurulmalı. En büyük sorunlardan birisi de tapuların hisseli olması” diye konuştu.

ARA İŞGÜCÜ SORURU

Toplantıya ev sahipliği yapan KONESKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Durali Kolpak ise, birçok sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de ara eleman sıkıntısı yaşandığını belirtti. Tarım üzerine çalışan üyelerden ara iş gücü sorunu yaşadıklarına dair şikayetler geldiğini anlatan Kolpak, meslek liselerine daha fazla önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Kolpak, toplantının sonunda katılımcılara Yarbaşçandır fasulyesi hediye etti.

Tüm HaberlerTüm Haberler