standard post

KONESKOOP genel kurulunu yaptı
KONESKOOP

KONESKOOP genel kurulunu yaptı


Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 16. genel kurulunu geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 2014 yılı Olağan Mali Genel Kurulu, kooperatif toplantı salonunda yapıldı. 16. Olağan Genel Kurulu’na Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Ticaret İl Müdürü H. Yalçın Koca, Halk Bankası Konyaaltı Şube Müdürü Erkan Kırcaburun,  AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Rıfat Durukan,  Konyaaltı Koordinatörü Önder Önen, Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi Osman Ali Eciş, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Aytar, Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan,  kooperatif başkanlarının yanı sıra çok sayıda oda başkanı katıldı.

“2014 yılında büyük başarı sağladık”

Divan Başkanlığı’nı AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok üstlendiği genel kurulun açılış konuşmasını Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Durali Kolpak yaptı. 2014 yılında ortaklara verilen kredilerle ilgili bilgi veren Başkan Kolpak, “ Kooperatifimiz 2014 yılı içinde kullandırdığı krediler açısından büyük bir başarı sağladı. 2014 yılında kullandırılan kredi miktarı 35 milyon TL iken halk bankasına yeni kredi olarak tahsis ettirdiğimiz plasman ise 13 milyon TL oldu. 2014 yılında toplam plasmanımız ise 57 milyon TL oldu. Ayrıca 2014 yılında 211 yeni ortağımız ile birlikte toplam ortak sayımız 1906 kişiye ulaştı. 1.sınıf kooperatif olarak bizlerde 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırabildiğimizi bir kez daha hatırlatırken 1 yıllık ödemeli kredinin faiz oranı yüzde 4 iken yıllık yüzde 5 faizle 5 yıla varan aylık, 3 aylık, 6 aylık vadelerle esnaf ve sanatkârımız kredi kullanabiliyor” dedi.

“Kredi faiz oranlarında ciddi indirimler oldu”

3 Kasım 2002 tarihinin kooperatifler için dönüm noktası olduğunu dile getiren Başkan Kolpak “ Ocak ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun esnafın uzun zamandan beri beklediği belli konularda ardı ardına müjde verdiğini hatırlattı. Başkan Kolpak, “ TESKOMB’un 14 Ocak tarihinde Ankara’da düzenlediği ve Başbakan  Davutoğlu’nun katıldığı ‘Yeni Türkiye Buluşması’ toplantısında esnafa nefes aldıracak büyük müjdeler geldi. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde iş yapanlara artık faizsiz kredi veriliyor. 3 yıllık ustalık belgesi olup işyeri açacak kişilere de faizsiz kredi veriliyor bu bir başlangıç.  Esnafımızın desteklenmesi açısından tüm kredi kullanan esnafımıza faizsiz kredi desteği bekliyoruz,  bu da olacak inşallah. Ayrıca belediyelerimizden aynı alışveriş merkezleri gibi esnafların toplu alanlarda satış yapabileceği cazip, halkı çekici Antalyamızın kültürüne uygun esnaf çarşılarının yapılması da gerekmektedir” dedi.  Başkan Kolpak, ayrıca esnaf camiası olarak Mersin’de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesini şiddetle ve nefretle kınadıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Olağan Genel Kurul’da 2014 yılı Yönetim, Denetim Kurulu Çalışma Raporu, 2014 yılı Bilanço ve gelir gider tabloları okunarak oy birliği ile kabul edildi. Genel Kurul’da 2015 yılı tahmini bütçesi de kararlaştırıldı.

Tüm HaberlerTüm Haberler