standard post

Kolpak, Kanal Antalya’nın konuğu oldu
KONESKOOP

Kolpak, Kanal Antalya’nın konuğu oldu


KONESKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Durali Kolpak, Kanal Antalya televizyonunda Sema Yerdelen’in sunduğu “Farklı Bakış” programının konuğu oldu.

Yerdelen’in sorularını yanıtlayan Kolpak, lokantacılıkla başlayan esnaflık hayatının, taşımacılık ve sigorta sektörüyle devam ettiğini söyledi. 1999 yılında ihtiyaç üzerine 63 kişiyle birlikte KONESKOOP’u kurduklarını belirten Kolpak, 20 yıldır esnafa hizmet verdiklerini ifade etti.

BUGÜNLERİ HAYAL ETMİŞTİK

KONESKOOP’u 20 yılda Türkiye’nin en iyi kooperatifleri arasına soktuklarını anlatan Kolpak şunları söyledi: “Kooperatifi kısıtlı imkanlarla kurduk. Hatta ilk 2 yıl kardeşimin ofisini kullandık. Telefonumuz, bilgisayarımız, sandalyemiz bile yoktu. 2 yıldan sonra işi kavradık. Faaliyetlerimiz arttı. Bugün kendi binasında modern bir şekilde hizmet veren bir kooperatifimiz var. 176 milyon TL kredi dağıtmışız. Bölgemizde 68 tane kooperatif var; en çok kredi dağıtan kooperatif olmuşuz. Bugünleri hayal etmiştik. Hayal etmeden bunları gerçekleştiremezsiniz.”

ESNAFI TEFECİDEN KURTARIYORUZ

Esnaf kooperatiflerinin esnafın ayakta kalmasında önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Durali Kolpak, “Esnafımız, kooperatifler aracılığıyla Halk Bankası’ndan hazine destekli kredi kullanıyor. Bu sayede işyerini, aracını yeniliyor, yeni şube açıyor, işini büyütüyor. Veya ekonomik sıkıntı çektiği dönemlerde bu krediler can suyu oluyor. Esnafımız bu sayede tefeciye düşmekten ve yüksek faizli kredi ödemekten kurtuluyor. Bu bir gönüllük işi, biz aracılık yapıyoruz. ‘Allah razı olsun’ demeleri bizim için yeterli” dedi.

FAİZLERİN DÜŞÜRÜLMESİ GÜNDEMDE

Esnaf ve sanatkar olan ve vergi dairesine kayıtlı olup bunu belgeleyen herkesin kredi kefalet kooperatiflerinden kredi kullanabileceğini kaydeden KONESKOOP Başkanı Kolpak şu bilgileri verdi: “Birinci ve ikinci sınıf kooperatifler 200, üçüncü ve dördüncü sınıf kooperatifler 150 bin liraya kadar kredi kullandırabiliyor. Faiz oranı yüzde 8, ödeme vadesi 4 yıl. Faizlerin düşürülmesi gündemde. Önümüzdeki günlerde Manavgat’ta Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül’ün de katılacağı toplantıda bu konu da görüşülecek.”

ESNAFIN DA KENDİNİ GELİŞTİRMESİ LAZIM

Programda esnafın sorunlarına da değinen Kolpak, “Esnafın en büyük sorunlarından birisi AVM’ler ama AVM’ler de bir ihtiyaç. Kapatamazsın, engelleyemezsin. Ne yapmak lazım? Esnafın kendini geliştirmesi gerekiyor. İmalata ağırlık vermek gerekiyor. Tüketen değil, üreten toplum olmalıyız. İşyeri açarken iyi analiz etmek gerekiyor. Birisi açmış ben de açayım mantığıyla olmaz. Teknolojik olarak donanımlı olmalıyız. Gençlerimizi bu şekilde yetiştirmeliyiz. Biz de bunun için elimizden gelen desteği sunuyoruz. Özellikle meslek liselerine önem veriyoruz. Laboratuar sınıfları yaptırıyoruz” dedi.

TURİSTLER İÇİN RİNG SEFERLERİ

Esnafın serzenişte bulunduğu turizm konusuna da değinen Durali Kolpak, “Turistlerin şehir merkezine gelmesi ve esnafın turizmden yararlanabilmesi için herkese görev düşüyor. Öncelikle esnafı şehir merkezine çekecek projelere ihtiyaç var. Belediyelerin öncülüğünde esnaf çarşıları oluşturulabilir. Turizmciler de oteller bölgelerinden turistler için şehir merkezine ring seferleri yapabilirler. Bu sayede turistler hem şehir merkezini gezer hem de alışveriş yapma fırsatı bulur” diye konuştu.

Tüm HaberlerTüm Haberler